Finans

En önemli farkımız, istikrarımız!

Tüm müşterilerimiz bizim için eşsiz ve benzersizdir.

Finans

Londra ve Belçika merkezli stratejik iş ortaklıkları ile proje finansmanı alanında da faaliyet gösteren Arentek, müşterilerinin stratejik önem taşıyan projelerini, doğru fizibilite çalışmaları ve detaylı ve güvenilir nakit akış modelleri oluşturarak ihtiyaçlarına en uygun uzun vadeli finansal yapıyı en doğru finansal enstrümanlar ile sunuyor.

Enerji, alt yapı, hastane, gayrimenkul ve turizm sektörlerindeki projeler ve kamu-özel iş birliği modeli projeleri başta olmak üzere, kredi verenler ile müşterilerimiz adına müzakere sürecini bizzat yönetip, projeleri doğru finansman ve teminat yapıları ile kurguluyoruz.

Arentek, özel sektörde bilgi birikimine sahip, tecrübeli kadrosu ile tüm müşterilerine mali konularda ihtiyaç duyacakları danışmanlık ve denetim hizmetlerini, müşteri memnuniyetini karşılayacak şekilde hızlı, güvenli ve doğru bir şekilde vermek, ayrıca gelişmeleri yakından takip ederek müşterilerinin ihtiyaçlarına göre yeni çözümler oluşturmak, işletmeleri uluslararası piyasaya taşıyarak onların global pazarda önemli bir aktör olarak yer almalarını sağlamaktır.

Proje Finansmanlığı

Proje finansmanı; yatırım projelerinizin kurulacak bir SPV (özel amaçlı işletme) ile yarattığı nakit akışı dikkate alınarak oluşturulacak finansman paketiyle -şirketinizin değil yatırımınızın- kredilendirilmesidir.

Şirketinize ait belirli bir projenin uygulanmaya başlanmasında ve geliştirilmesinde geri dönülemez finansmanı içeren ve borcun geri ödenebilmesi için proje sponsorunun kredibilitesinden ziyade projenin gelecekte yaratacağı nakit akışlarının ve projenin varlıklarının esas alındığı bir finansman türüdür. Enerji, inşaat, turizm, sağlık, lojistik, alt yapı, satın alma&birleşme, ulaştırma, petrokimya, gemi inşaa, ticari gayrimenkul ve tesis yatırımlarında ihtiyaç duyulan ve önemli miktarda sermaye gerektiren altyapı projelerinin hayata geçirilmesinde dünyada ve ülkemizde sıkça kullanılan bir finansman tekniğidir.

Arentek olarak alanında uzman, sektörel ve teknik yetkinliklere sahip deneyimli kadromuzla, proje ihtiyaçlarına yönelik özel olarak yapılandırılmış, yatırımların değerlendirilmesi aşamasında ve yatırımcının beklentilerini karşılayacak seviyede nihayetinde tüm taraflarıyla ülkemize uzun vadede fayda sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi için finansman çözümleri üretmeyi amaçlıyoruz.

Proje Finansman Süreci


Proje Risk Analizi
- Makroekonomik Riskler
- Sektörel Analiz
- Proje Riskleri

Fizibilite
- Teknik Değerlendirme
- Mali Değerlendirme
- Ekonomik Değerlendirme
- Satış & İş Geliştirme
- Proje Nakit Akışı
- Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme
- Yasal İzinler ve Hukuksal Durum

Proje Finansman Modeli
- Kredi Özkaynak Dengesi
- Vade Planlama
- Proje Teminatları

İzleme Dönemi
- Teknik İlerleme Raporları
- İzleme Raporları